روف گاردن، بازگشت طبیعت به دل زندگی شهری

روف گاردن، بازگشت طبیعت به دل زندگی شهری

ما انسان‌ها بخشی از طبیعت هستیم و به طبیعت نیاز داریم. هرچه در نتیجه زندگی‌های آپارتمانی فاصله بیشتری با طبیعت پیدا کردیم نیازمان برای تعامل با آن شدیدتر شد. همین نیاز و علاقه شدید باعث شده تا همواره راهی برای نزدیک‌تر شدن به طبیعت و تعامل با آن پیدا کنیم. ساخت روف گاردن یا فضای سبز پشت‌بام، یکی از همین راه‌هایی است که ما آدم‌ها برای فرار از فضای خاکستری زندگی شهری پیدا کردیم. روف گاردن زیبایی و جذابیت طبیعت را به پشت‌بام خانه‌های آپارتمانی‌مان می‌آورد. امروزه بسیاری از کافه و رستوران‌ها نیز در چنین فضاهایی دایر می‌شوند تا حس بهتری به مشتریان خود منتقل کنند.

فضای سبز، روف گاردن یا بام سبز

عموما روف گاردن و بام سبز را معادل همدیگر می‌دانند؛ اما این دو در اصل با هم تفاوت‌هایی دارند. روف گاردن‌ها فضاهای سبز کوچکی هستند که بر پشت‌بام ساختمان‌های مسکونی یا تجاری-اداری اجرا می‌شوند. در حالی که بام سبز فضایی هماهنگ‌تر با طبیعت و در جهت حفظ محیط زیست است. در طراحی و اجرای بام سبز معمولا از تاسیساتی برای استفاده مجدد و بهینه از انرژی‌های تجدیدپذیر و جمع‌آوری آب باران استفاده می‌شود. در نتیجه بام سبز در رابطه با محیط زیست فضایی به مراتب تعاملی‌تر و کاراتر دارد.

روف گاردن چگونه روی پشت بام به اجرا درمی‌آید؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید این باغ‌های کوچک دوست‌داشتنی چگونه روی پشت‌بام‌ ساختمان‌ها اجرا می‌شوند. روف گاردن معمولا از 5 لایه مختلف تشکیل می‌شود که هرکدام در کیفیت نهایی کار اثرگذرا است. 5 لایه روف گاردن به ترتیب شامل این موارد می‌شود:

 1. لایه ممبرین آب‌بند
 2. لایه محافظ
 3. لایه فیلتر و لایه زهکش
 4. لایه نگهدارنده آب
 5. لایه یا پوشش گیاهی

 1. مزایای وجود فضای سبز بر کسی پوشیده نیست. روف گاردن‌ها مزایای بسیار زیادی برای زندگی‌های آپارتمانی این روزها، خصوصا در شهرهای پرجمعیت و آلوده‌ای مثل تهران دارند. مهم‌ترین مزیت‌های چنین فضایی شامل این موارد می‌شود:
 2. تصفیه هوا و ایجاد تعادل در دمای محیط اطراف
  • ایجاد یک عایق صوتی روی پشت بام
  • افزایش جذب آب باران
  • افزایش دوام ایزوگام و عمر بیشتر سقف
  • کاهش هدررفت انرژی در ساختمان
  • ایجاد چشم‌انداز زیبا و فضایی آرامش‌بخش برای وقت‌گذرانی